Pompy ciepła to aparatura grzewcza, której głównym celem jest ogrzewanie budynków oraz wody do użytku codziennego. Wiele z nich dodatkowo ma możliwość chłodzenia pomieszczeń co stanowi ciekawą alternatywę dla popularnych klimatyzacji. Zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta. Ich zadaniem jest pobór energii cieplnej z budynku (z zewnątrz), a następnie skierowanie jej do instalacji grzewczej w środku budynku. Pompy ciepła wykorzystują w ok. 3/4 energię naturalną (ze środowiska naturalnego) oraz w pozostałej części energię elektryczną. Pompy ciepła opierają się o zasady OZE. Konkretniej chodzi o pobór energii cieplnej, którą można absorbować z otoczenia np.: z gruntu (gruntowe pompy ciepła), z wody (wodne pompy ciepła), z powietrza (powietrzna pompy ciepła). Ważnym aspektem jest to, że zasoby tej energii są niewyczerpalne i całkowicie naturalne.
Pompy ciepła
Idealny system ogrzewania w połączniu z fotowoltaiką
Co to jest pompa ciepła?
Zalety montażu pompy ciepła
Redukcja kosztów ogrzewania
Użytkowanie pomp ciepła niesie ze sobą obniżenie kosztów związanych z eksploatacją domu. Nieuniknione koszty przeznaczone na ogrzewanie budynku i wody maleją w znacznej mierze – efektem czego w obrębie gospodarstwa domowego zostaje więcej oszczędności. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie z uwagi na stale rosnące koszty materiałów opałowych.
Wysoka trwałość
Pompy ciepła cieszą się małą awaryjnością i wysoką efektywnością. Pełną mocą urządzeń możemy cieszyć się nawet przez 50 lat! Do prawidłowego funkcjonowania pomp ciepła potrzebny jest zasób OZE z otoczenia oraz w postaci małej ilości energii elektrycznej.
Komfort i kultura pracy
Pompa ciepła powietrze-woda, która została odpowiednio dobrana pod potrzeby inwestora będzie charakteryzowała się niezwykle wysoką kulturą pracy zachowując przy tym wysoki komfort temperaturowy (nawet przy nie sprzyjających warunkach pogodowych). Urządzenia te są gwarancją ciepła i spokoju w zimę, a w lato stają się alternatywą dla klimatyzacji.
Bezpieczeństwo
Pompy ciepła względem innych urządzeń grzewczych są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Zasada ich działania jest prosta i nie wiąże się z problemami takimi jak: rozszczelnienie się układu i wyciek gazów, wybuchy, pożar czy inne niebezpieczeństwa. Użytkowanie pomp ciepła to dbałość o bezpieczeństwo siebie jak i domowników.
Prosta instalacja
Bezinwazyjna instalacja? Tak to możliwe. Podczas montażu nie trzeba wykonywać skomplikowanych robót budowlanych. Wszechstronna możliwość instalacji pomp ciepła pozwala na ich montaż praktycznie w każdym budynku (również w przypadku budynków gdzie nie ma kotłowni). Wysoka kultura pracy urządzeń zapewnia ciszę i spokój.
Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla
Pompy ciepła ograniczają emisję ditlenku węgla do atmosfery ze względu na ich sposób działania. Brak spalania powoduje zerową emisję toksycznych substancji, które są szkodliwe dla środowiska jak i nas samych. Jest to bardzo dobra i ekologiczna alternatywa ogrzewania.